Vyhledávání


Kontakt

Kadeřnictví Marcela Knoblochová
Příkrá 282/6
Praha 4
14700

+420 776 717 075

E-mail: marcela@kadernictvi-marcelaknoblochova.cz

Mytí vlasů, banalita?

13.01.2013 14:16

Vlasy si myjeme abychom je zbavili nečistot, kožního mazu, aby vlasy byli pěkné a upravené a my nepohoršovali okolí, cítili se fajn. Řeknete si každodennost, banalita. Avšak, ejhle!...

Pojďme si ukázat jak správně postupovat, na co klást při mytí vlasů důraz, čeho se vyvarovat:

  • hodně vody - vlasy i pokožku hlavy (!) je nanejvýš nutné důkladně namočit (hlavu splachujte proudem vody až 1 minutu, podle délky a hustoty vlasů), aby nedošlo při nanášení šamponu do vlasů k působení koncentrovaného šamponu. Výsledek působení šamponu bez spolupráce s vodou může být podobný jako když se snažíme přípravkem na mytí nádobí v koncentrované podobě odmastit silně znečištěnou zapékací mísu - pokožku i vlasy naprosto odmastíme, zbavíme ji přirozeného ochranného filmu a vyprovokujeme ji k podráždění, k nadměrnému maštění, případně svědění, nadměrné šupinatosti. Reakce mohou být různé, individuální.
  • teplota vody - příjemná. Zásadně by teplota vody při mytí vlasů neměla být ani příliš teplá ani studená.
  • volba šamponu - normální bezproblémové vlasy = stačí základní hydratační péče, čas od času (1x za 14 dní) nanést hydratační balzám nebo výživnější regenerační kúru/ masku, nechat pět min. působit, poté důkladně spláchnout. Barvené vlasy = vyžadují specifičtější péči, optimální regeneraci a ochranu barvy před působením UV záření. Jemné a plyhnoucí vlasy = odlehčená péče bez  zatížení vlasů . Pro dlouhé a poškozené vlasy je vhodná výživná a zjemňující péče zabraňující lámaní poškozených vlasů. Máte-li v oblibě čistě přírodní produkty, řady Authentic a NaturalTech od Davines by Vás mohly zaujmout ne-li nadchnout svým čistým stylem i účinkem.
  • množství šamponu - u krátkých vlasů by mohla stačit čajová lžička, to je ta ze lžiček větší, větší než-li kávová. U dlouhých a hustších vlasů můžete dávku až ztrojnásobit, ale obecně méně znamená, v případě péče o pokožku i vlasy, více. Šampon na vlasech při prvním mydlení téměř nepění? S tím si nedělejte starosti. Je to dáno v dnešní době šetrnějším složením šamponů (použití jemnějších tenzidů/ saponátů),  stále častěji používanými přírodními složkami a znečistěním vlasů. Rozhodně nezvyšujte množství šamponu. Dukladně promněte pokožku hlavy jakoby šampon pěnil, nebojte se zvýšit tlak prstů - ucítíte jak je mytí příjemnější, nepoužívejte nechty, jen bříška prstů! Vlasy zběžně propláchněte vodou a zopakujte nanesení šamponu, můžete ho zkusit dát menší množství, tentokrát už bude pěnit výrazněji. Na závěr vlasy velmi, velmi důkladně propláchněte vodou spolu s nadzdviháním vlasů od pokožky. Známkou dobře vypláchnutých vlasů od šamponu je dojem vrzajících vlasů. Snad jen u výrazně vyživujících šamponů s obsahem účinných pečujících složek pro velmi suché a poškozené vlasy tento efekt jakoby vrzání vlasů nemusí nastat. Vodítkem pro dostatečné vypláchnutí vlasů může být dvojnásobná doba vyplachování oproti době mydlení vlasů šamponem. Tip pro majitele velmi dlouhých a hustých vlasů: máte dojem, že potřebujete extrémní množství šamponu abyste si vlasy důkladně umyli? Omyl. Stačí když si obvyklé množství šamponu, ve vašem případě až dvě polévkové lžíce, rozpustíte přibližně v litru příjemně teplé vody a spolu s pohyby rukou při rozpěňování ve vlasech vlijete na již dostatečně mokré vlasy, promněte na pokožce hlavy a v délkách vlasů, opláchněte vodou a podle potřeby proces zopakujte. V případě dlouhých a hustých vlasů věnujte pozornost důkladnému závěrečnému vyplachování šamponu z vlasů.
  • kondicionér - příjemná nezbytnost - viz článek: Proč používat kondicionér?. Váháte s použitím kondicionéru díky strachu z přílišného zatížení, brzkého zmaštění vlasů? Zkuste kondicionéry pro objem vlasů, nebo ve spreji, ať už pro normální vlasy nebo pro narušené a suché vlasy, i pro jemné barvené vlasy.
  • šetrné zacházení s mokrými vlasy - nanejvýš důležité je šetrně nakládat s mokrými vlasy jež jsou náchylnější k poškození než-li vlasy suché, obzvláště jedná-li se o vlasy dlouhé. Při mytí vlasy nemotejte, necuchejte. Bříšky prstů promasírujte pokožku hlavy a dále vlasy v délkách jemně promněte mezi dlaněmi spolu se šamponem. Po závěrečném opláchnutí vlasy neždímejte zatočením jako hadr po vytírání podlahy, ale něžně vymačkejte od nadbytku vody, poté zabalte do savého ručníku a nechte cca 5 - 10 min. odpočinout. Vlasy rozbalte z ručníku - nefrotýrujte ani jinak ručníkem vlasy nedrhněte (!). Teprve nyní vlasy velmi opatrně rozčešte kartáčem nebo hřebenem se širokými zuby, začínejte od konečků, jestliže máte partii vlasů v konečcích rozčesanou, posuňte se do vyšší partie délky vlasů a opět šetrně rozčesávejte. Pokračujte stejným způsobem dále až máte všechny partie vlasů rozčesané. Před nanášením stylingových produktů (tužidel, objemových sprejů apod.) před konečným vysoušením vlasů prosušte vlasy fénem do lehké vlhkosti. Vlasy tak lépe pojmou zvolený stylingový produkt a i samotné vysoušení bude trvat kratší dobu, pro Vás ale i vlasy nebude proces foukání tak náročný.

 

Krásné vlasy s Davines Vám všem přeje Marcela.