Vyhledávání


Kontakt

Kadeřnictví Marcela Knoblochová
Příkrá 282/6
Praha 4
14700

+420 776 717 075

E-mail: marcela@kadernictvi-marcelaknoblochova.cz

Silikony a vlasy

14.05.2012 22:36

Silikony, ano či ne?

Příznačně nazvané téma, zabývající se právě touto součástí, jež je velmi často zastoupena v kosmetice, vlasovou nevyjímaje.

Pravda je, že diskuze na toto téma s jednou zákaznicí mi odkryla mou nedostatečnou znalost této složky.

A tak hurá do obeznámení se!

Nalezla jsem velmi zajímavý a hlavně výstižný článek na webu. Dovolte, abych se s Vámi o něj podělila.

„V současnosti se poměrně často mluví o látkách, které jsou obsaženy ve vlasových či kosmetických přípravcích. Jedním z důvodů může být i narůstající počet alergiků a lidí s atopickou pokožkou. Do předmětu zájmu mnoha diskusí se dostaly i látky známé pod pojmem silikony. Mezi jejich hlavní odpůrce se řadí zástupci BIO stylu. Ale jsou silikony opravdu škodlivé? Jaká je vůbec jejich funkce?

Při výběru kosmetických přípravků se často setkáváme s několika různými názory. Jeden pohled doporučuje profesionální výrobky pouze ze salonů, jejichž hlavním znakem je vysoká funkčnost přímo úměrná ceně, přičemž na původu látek nezáleží. Druhý názor propaguje výrobky, které běžně nacházíme v lékárnách či supermarketech, a tvrdí, že šampon, ať už levný, či drahý, je vlastně vždy jen šampon. Třetí postoj propagující přírodní a BIO styl tvrdí, že jakákoli chemie (včetně silikonů) je pro vlas nepřirozená. Kde mluvíme o marketingovém tahu a jaká je skutečnost?

Co jsou vlastně silikony?

Silikony nalezneme téměř v každém kosmetickém přípravku. Působí jako lubrikant, uhlazují vlas a usnadňují rozčesávání. V šamponech a kondicionérech se vyskytují pod názvem dimethicone nebo končí příponou -methicone, -siloxane, -silicate či -silane. Proč tolik názvů? Každý z nich má jinou strukturu, a tedy i jinou funkci.

Pod pojmem silikony se ukrývá velká skupina sloučenin. Silikony jsou neutrální materiály, které se vyznačují vysokou snášenlivostí pokožkou. Existují dva druhy běžných silikonů využívaných v kosmetickém průmyslu: molekuly s kulatou strukturou či druhý typ s řetězcovou strukturou. Každý z nich má rozdílnou funkci a vlastnosti. Kruhové silikony (cylcomethicone) se rychle odpařují, a proto se nejčastěji používají jako „nosiče“ jiných látek, např. do olejových sprejů, vlasových kondicionérů, tělových přípravků. Silikony se strukturou přímých řetězců mají mnoho typů využití v závislosti od délky řetězce (viskozity).

Přípravky s obsahem silikonů nabízejí několik výhod:

 • dodávají lesk a hebkost vlasům, regenerují je
 • eliminují krepatění, mají anti-frizz efekt
 • ochraňují vlas před teplem při žehlení vlasů, fénování nebo natáčení
 • chrání vlasy při rozčesávání
 • poskytují UV ochranu před sluncem
 • udržují hydrataci a vlhkost ve vlasu
 • ošetřují prodloužené vlasy a paruky z pravých vlasů
 • chrání vlasy před poškozením při barvení
 • dodávají objem a energii

 

Silikony se od sebe vzájemně liší kvalitou a využitím. Existují formy levnější a dražší, kupř. silikony nové generace, vyrobené např. za pomoci využití nanotechnologie. Jedná se o poměrně nákladnou surovinu a mnoho levných výrobků obsahují jejich „náhražky“ jako např. alkohol či levné minerální oleje. Tyto náhražky skutečně nenabízejí žádnou z výše uvedených výhod.

Jestli vás zajímá, zda jsou silikony obsaženy ve výrobku, který používáte, hledejte je nejčastěji pod těmito názvy:

 • Polydimethylsiloxane (PDMS),
 • Dimethicone,
 • Cyclomethicone,
 • Cetyl dimethicone,
 • Cyclopentasiloxane,
 • Silicone oil

 

Rada na závěr: silikony v přípravku ano, či ne?

Při výběru přípravků se řiďte pravidlem, co vaše vlasy skutečně potřebují a tím, jaký výsledek vám může nabídnout konkrétní výrobek. Doporučení různých odborníků včetně kadeřníků ponechte klidně stranou a rozhodujte se podle vlastního úsudku a obsahu své peněženky. I mezi levnějšími výrobky lze najít kosmetiku, která vám bude vyhovovat. Jestliže tedy používáte přípravky s obsahem silikonů a vyhovují vám, nemusíte se cítit vinni jenom proto, že pomyslní odborníci vytvářejí dojem o nevhodnosti používání přípravků s obsahem těchto látek.“

Článek převzatý: https://www.vlasy.cz/clanky/silikony-ve-vlasove-kosmetice-6086/

 

Můj názor je přibližně takový jako v závěru článku. Asi jako většina věcí denní potřeby, od nichž vyžadujeme optimální službu, je používaných především na základě individuální zkušenosti.

Silikony nám mohou být vynikajícími pomocníky, ale všeho moc škodí. A to platí nejen o silikonech.

Jedna z mých vlastních zkušeností: mám dlouhé přírodní vlasy. Samozřejmě jako většina z Vás se snažím využít nabídky kosmetického průmyslu, a jsem zamilovaná do kosmetiky Davines.

Takže aplikace Absolutně zkrášlujícího elixíru po umytí vlasů - samozřejmostí. Dále pak s oblibou používám ze stylingové řady Defining Protein Sculpting Lotion pro ochranu před teplem ze spotřebičů (fénu), pro jeho schopnost chránit konečky vlasů proti třepení a pro jeho přirozený stylingový efekt.

Ale ouha! Po pár použití této kombinace jsem zažila rozčarování ze zvláštně hrubých, těžkých, až téměř lepivých konců svých vlasů. Připomněla jsem si článek, jež jste právě četli a použila detoxikační/ hluboce čisticí šampon NaturalTech, a dále jsem si určila použití buď pouze Davines Ol/ Absolutně zkrášlující elixír, nebo zmíněný Protein Sculpting Lotion. Neboť oba dva podle složení obsahují silikony. Tudíž, čeho je moc, toho je příliš!

I tak nedám na Davines dopustit!